shqiptare

Mes fituesve të çmimeve Oscars 2020 ishte edhe një shqiptare. Bëhet fjalë për shqiptaren Liria Pristine, artiste e tekstileve, pjesë e ekipit fitues të Çmimit Oscar për kostumografinë në filmin “Little Women”. Ajo jeton në Londër, ndërkohë që projektet e saj artistike i ka realizuar në vende të ndryshme të Evropës dhe SHBA. Këtë e […]

Missi i parë i Turqisë ishte shqiptare. Konkursi i parë i bukurisë në Turqi, u zhvillua në vitin 1936 dhe fituesja doli Hatixhe Mirushoglu, një vajzë shqiptare nga Çamëria. Vajza me origjinë nga Filati i Çamërisë, jetonte bashkë me familjen e saj në Izmir. Ndërsa babai i saj, Xhevat Mirushi ishte patriot i rezistencës për […]


Kiss FM Radio Online

Kiss FM 98.5 MHz

Current track
TITLE
ARTIST

Background