Kylie Jenner, miliarderja më e re në botë për të dytin vit radhazi!

Written by on April 8, 2020

Forbes publikoi të mërkurën listën vjetore të miliarderëve në botë dhe mogulja e bukurisë Kylie Jenner mbetet miliarderja më e re në planet në moshën 22-vjeçare.

Në vitin 2019, Kylie mposhti krijuesin e Facebook, Mark Zuckerberg, si miliarderja më e re në botë në moshën 21-vjeçare, ndërsa ai ishte vetëm 23-vjeç kur bëri miliardët e tij, 11 vjet më parë në 2008.

Forbes i është drejtuar polemikave që rrethojnë titullin ‘self-made’ pasi vitin e kaluar, njerëzit ishin në krah që Kylie vinte nga një prejardhje tashmë e privilegjuar.

“Po, e bërë vetë (megjithëse shumë ndihmë nga familja e saj e famshme, ajo nuk e trashëgoi biznesin e saj – ajo e ndërtoi atë)”, kishin thënë ata.

Kylie Jenner, miliarderja më e re në botë për vitin e dytë më radhë

Kylie hyri në listën e famshme të miliarderëve në mars të vitit 2019.

Pastaj në nëntor të vitit të kaluar, ajo shiti 51% të markës së saj ‘Kylie Cosmetics’ në markën e bukurisë ‘Coty Inc.’ për 600 milionë dollarë.

Marrëveshja, e cila u mbyll në janar, do të thotë se biznesi i saj tani vlerësohet rreth 1.2 miliard dollarë. Ajo ende zotëron vetëm 49 përqind të aksioneve.


Current track

Title

Artist

Background